facebook
Angelini

ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ
ZADAWANE PYTANIA

 • Jakie są przeciwwskaznia do stosowania TANTUM VERDE®?

  Produkty TANTUM VERDE® są przeciwwskazane u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną (benzydaminę) lub którąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w skład preparatu (różne formy leków TANTUM VERDE® różnią się substancjami pomocniczymi, dlatego też w przypadku alergii należy każdorazowo sprawdzić pełen skład preparatu). Stosowanie, zwłaszcza długotrwałe, produktów leczniczych o działaniu miejscowym, może spowodować reakcję alergiczną. W takim przypadku preparat TANTUM VERDE® należy odstawić i skontaktować się z lekarzem.
 • Czy TANTUM VERDE® jest bezpieczne dla dzieci?

  TANTUM VERDE® jest lekiem polecanym przez wielu pediatrów oraz cenionym przez rodziców. Jednakże w przypadku niemowląt i małych dzieci zalecamy każdorazowo skonsultowanie rozpoczęcia podawania leku z pediatrą. Małe dziecko powinno bezwzględnie przyjmować lek jedynie pod nadzorem osoby dorosłej.
 • Od którego roku życia można dziecku podawać aerozol TANTUM VERDE®?

  Podawanie aerozolu TANTUM VERDE® u niemowląt i małych dzieci należy skonsultować z pediatrą. TANTUM VERDE® można zazwyczaj bez przeszkód podawać w okresie ząbkowania, celem uśmierzenia bólu. Forma aerozolu jest najlepszą formą podawania leku dzieciom, które nie mają właściwej techniki płukania jamy ustnej (roztwór), a także ssania (pastylki).
 • Od którego roku życia można dziecku podawać roztwór TANTUM VERDE®?

  Nie zaleca się stosowania roztworu u osób, które mają trudności z prawidłowym płukaniem jamy ustnej i gardła, dlatego też z tej formy mogą korzystać jedynie dzieci starsze i pod nadzorem osoby dorosłej.
 • Od którego roku życia można dziecku podawać pastylki TANTUM VERDE®?

  Ze względu na postać farmaceutyczną, pastylki TANTUM VERDE® nie powinny być stosowane u dzieci poniżej 6. lat. U dzieci poniżej 12 lat lek ten powinien być stosowany pod kontrolą osoby dorosłej.
 • Czy można podawać dziecku TANTUM VERDE® FORTE?

  Nie. TANTUM VERDE® FORTE przeznaczone jest jedynie dla osób dorosłych. TANTUM VERDE® Forte zawiera podwójną dawkę benzydaminy, przez co wykazuje silniejsze działanie. Dzieciom w wieku szkolnym i przedszkolnym zaleca się stosowanie aerozolu TANTUM VERDE® (0,15mg/ml). Niska zawartość substancji czynnej w tej formie leku umożliwia precyzyjne dostosowanie dawkowania do wieku i wagi dziecka. U dzieci poniżej 6 roku życia stosuje się jedną dawkę leku na 4 kg masy ciała od 2 do 6 razy na dobę. Bez względu na masę ciała jednorazowo nie należy przekraczać 4 dawek.
 • Jakie mogą być skutki uboczne zastosowania TANTUM VERDE®?

  Podczas stosowania miejscowego leków zawierających benzydaminę bardzo rzadko obserwuje się objawy takie jak: uczucie pieczenia błony śluzowej jamy ustnej, suchość w jamie ustnej, odczuwanie nudności oraz wymioty, reakcje nadwrażliwości, zaburzenia czucia, drętwienie, zawroty i bóle głowy, wysypka. Miejscowe działania niepożądane są zazwyczaj przemijające, ustępują samoistnie i rzadko wymagają dodatkowego leczenia.

  Benzydamina stosowana miejscowo wchłania się w niewielkiej ilości do krążenia w związku z tym ogólne działania niepożądane występują bardzo rzadko.
 • Czy TANTUM VERDE® zawiera cukier?

  Nie – leki TANTUM VERDE® nie zawierają cukru.
 • Czy TANTUM VERDE® przynosi ulgę w ząbkowaniu?

  Tak – działanie znieczulające i przeciwobrzękowe oraz wysiękowe benzydaminy ma korzystny wpływ na zmniejszenie objawów występujących podczas ząbkowania. Odpowiednią formą podania leku jest w tym wypadku aerozol lub roztwór do smarowania obolałych dziąseł. Rozpoczęcie stosowania należy jednak skonsultować z pediatrą.
 • Czy TANTUM VERDE® można stosować w trakcie ciąży i karmienia piersią?

  Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania produktu leczniczego TANTUM VERDE® w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Wskazana jest konsultacja z lekarzem.
 • Czy TANTUM VERDE® jest dostępne bez recepty?

  Tak – leki Tatum Verde są dostępne bez recepty.
 • Czy TANTUM VERDE® jest skuteczne w leczeniu objawów infekcji wirusowych?

  Tak. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu, przeciwbólowemu, znieczulającemu, przeciwobrzękowemu benzydaminy, TANTUM VERDE® przynosi ulgę i łagodzi takie objawy infekcji wirusowych, jak ból, zaczerwienie i obrzęk gardła.
 • Czy TANTUM VERDE® jest skuteczne w leczeniu objawów infekcji bakteryjnych?

  Tak – dzięki działaniu przeciwzapalnemu, przeciwbólowemu, znieczulającemu, przeciwobrzękowemu benzydaminy, TANTUM VERDE® przynosi ulgę w infekcjach bakteryjnych. Lek jest stosowany przeważnie w terapii skojarzonej za antybiotykiem przepisanym przez lekarza.
 • Jak długo można stosować TANTUM VERDE®?

  Leczenie ciągłe preparatami TANTUM VERDE® nie powinno przekraczać siedmiu dni, a o jego ewentualnym przedłużeniu powinien zadecydować lekarz.
 • Czy stosowanie TANTUM VERDE® może mieć negatywny wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych?

  Preparaty TANTUM VERDE® nie wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
 • Jaki jest okres ważności TANTUM VERDE®?

  Okres ważności preparatów TANTUM VERDE® to 4 lata.
 • Czy z aerozolu TANTUM VERDE® może korzystać cała rodzina?

  Tak – z jednego opakowania aerozolu TANTUM VERDE® może korzystać cała rodzina, należy jednak dbać o higienę podawania – każdorazowo po użyciu aerozolu należy zdezynfekować nebulizator (ustnik), aby zapobiec przeniesieniu infekcji pomiędzy osobami.
 • Jakie mogą być objawy przedawkowania TANTUM VERDE®?

  Benzydamina po zastosowaniu miejscowym praktycznie nie wykazuje działania ogólnoustrojowego, tak więc ryzyko przedawkowania jest minimalne. Niemniej w razie przyjęcia (np. przez dzieci) bardzo dużej ilości produktu leczniczego TANTUM VERDE®, mogą wystąpić: wymioty, bóle brzucha, niepokój, lęk, drgawki, ataksja, gorączka, tachykardia i ewentualne porażenie ośrodka oddechowego. W razie wystąpienia objawów przedawkowania zaleca się leczenie objawowe (np. wspomaganie oddychania, detoksykacja przez płukanie żołądka itp.).
 • Jak należy przechowywać leki TANTUM VERDE®?

  Brak jest szczególnych wymagań odnośnie przechowywania leków TANTUM VERDE®. Należy je przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Masz pytania? Napisz do nas!

Dołożyliśmy starań, aby preparaty z linii TANTUM VERDE® spełniały wszystkie oczekiwania pacjentów – zarówno te związane ze specyfiką infekcji, jak i z ulubioną formą i smakiem leku. Wiemy jednak, że mogą pojawić się dodatkowe pytania. Jeżeli tutaj nie znalazłeś na nie odpowiedzi, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.