Ból gardła może zagrozić twoim planom

Być może nie myślisz o tym, ale twoje gardło odgrywa istotną rolę w interakcji z ludźmi wokół ciebie. Twoja zdolność do mówienia, śmiechu, śpiewania i jedzenia wymaga właśnie użycia gardła. Dlatego odczuwanie uciążliwego bólu gardła może sprawić, że nawet krótka rozmowa z przyjaciółmi będzie raczej nieprzyjemnym doświadczeniem. Dlatego ból gardła może zacząć ingerować w Twoje życie towarzyskie na więcej sposobów, niż mógłbyś sobie wyobrazić.

Zapalenie gardła objawia się jako bolesne i uciążliwe uczucie, które utrzymuje się przez kilka dni.

Oto najczęstsze objawy zapalenia gardła, które możesz rozpoznać:
• Ból i trudności w przełykaniu
• Chrypka
• Suchy kaszel
• Drapanie w gardle

Objawy te są spowodowane stanem zapalnym w różnych obszarach gardła, takich jak gardło, krtań i migdałki. Zapalenie z kolei jest spowodowane infekcją wirusową lub bakteryjną (patrz Powiązane artykuły). Dlatego podczas leczenia nie chodzi tylko o złagodzenie bólu – ważne jest również, aby przeciwdziałać zapaleniu, które go powoduje.

Tantum Verde. Możesz wrócić do tego co ważne.

Powiązane artykuły

 1. Rany w ustach – dlaczego powstają i jak je leczyć?

  Rany w ustach powstają z różnych powodów. Uszkodzenie błony śluzowej jamy ustnej może być konsekwencją przygryzienia, skaleczenia lub innego rodzaju urazu mechanicznego. Zdarza się również, że pojawia się w reakcji na wysoką temperaturę bądź substancje drażniące. Rany w ustach prowadzą do zapalenia jamy ustnej, powodując bolesne owrzodzenia i afty.

  Kategoria: Ból gardła

 2. Owrzodzenie jamy ustnej – czym jest spowodowane? Jak złagodzić objawy?

  Owrzodzenia jamy ustnej, w tym afty, to częsty problem. Mimo to, przyczyny ich powstawania nie są do końca znane. Owrzodzenia pojawiają się pod wpływem uszkodzeń mechanicznych, mogą mieć charakter zmian nieinfekcyjnych bądź wręcz przeciwnie - świadczyć o zakażeniu wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Owrzodzenia są przeważnie oporne na leczenie. Znikają samoistnie, lecz mogą nawracać.

  Kategoria: Ból gardła

 3. Radioterapia – skutki uboczne widoczne również w jamie ustnej. Jak sobie z nimi poradzić?

  Choroby nowotworowe są poważnym problemem społecznym – związane z nimi trudności wiążą się zarówno z aspektem emocjonalnym, jak i medycznym (zwłaszcza, jeśli są rozpoznane na zaawansowanym etapie). Jednym ze sposobów ich leczenia jest radioterapia – skutki uboczne tego typu metody niestety często mocno wpływają na życie pacjentów. Co warto w związku z tym wiedzieć?

  Kategoria: Jak sobie radzić