13 lipca 2018

Ból gardła przy przełykaniu – co oznacza?

Skąd się bierze ból gardła i dlaczego nasila się przy przełykaniu?

Podstawowymi objawami stanu zapalnego są: zaczerwienienie spowodowane nasileniem przepływu krwi w zajętej okolicy, obrzęk na skutek wzrostu przepuszczalności włośniczek, czyli drobnych naczyń krwionośnych oraz właśnie ból. W obszarze stanu zapalnego mediatory reakcji zapalnej drażnią receptory bólowe. W proces połykania zaangażowanych jest wiele mięśni, w tym gardła, które poprzez kolejne skurcze i rozkurcze przesuwają ślinę oraz pokarm do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Właśnie ta aktywność mięśni może nasilać drażnienie receptorów, a co za tym idzie – wzmacniać reakcje bólowe.

Zobacz również: Poranny ból gardła – co może oznaczać?

Pozainfekcyjne przyczyny bólu gardła przy przełykaniu

Jak już wspomniano, ból gardła jest efektem obecności stanu zapalnego. Należy jednak pamiętać, że jego przyczyną może być wiele innych czynników niż infekcja. Na tę wskazują najczęściej towarzyszące objawy, takie jak obecność wydzieliny z nosa, kaszel czy ogólne złe samopoczucie. Jeśli jednak silny ból pojawia się nagle lub utrzymuje przez dłuższy czas, należy wziąć pod uwagę także inne możliwe przyczyny.

Nagły, ostry ból może być objawem obecności ciała obcego w obrębie gardła. Jak łatwo się domyślić, najczęściej powoduje go nim rybia ość lub drobna kość, np. drobiowa. Jeśli początek bólu łączymy ze spożywaniem tego typu pokarmu, należy bezwzględnie udać się do lekarza, ponieważ stan zapalny może rozwijać się i rozszerzać w szybkim tempie.

Przewlekły ból gardła nasilający się podczas połykania może być również objawem przewlekłych stanów zapalnych nie tylko gardła, ale też np. zatok nosowych, w tym alergicznego nieżytu nosa. Spływająca wówczas po tylnej ścianie wydzielina działa drażniąco na śluzówkę gardła. Z drugiej strony pamiętajmy, że przewlekły ból nawet o nieznacznym nasileniu, zwłaszcza jednostronny, dość dobrze zlokalizowany może być objawem nowotworów gardła czy migdałków, dlatego nie wolno ignorować tego typu objawów.

Przeczytaj również: Pieczenie w gardle – objaw chorobowy

Jak walczyć z uporczywym bólem gardła przy przełykaniu?

Jak już wspomniano, ból gardła, którego nie łączymy z infekcją jest wskazaniem do wizyty u lekarza rodzinnego, który w uzasadnionych przypadkach wydaje skierowanie do laryngologa. W zależności od przyczyny różni się samo leczenie.

Pacjentów natomiast najbardziej interesuje, jak poradzić sobie z bólem gardła spowodowanym czynnikami infekcyjnymi. Jeśli lekarz potwierdzi pochodzenie bakteryjne, konieczne będzie włączenie antybiotykoterapii. Poza tym, a także w przypadku infekcji wirusowych, kluczowe jest zwalczanie objawów. Można to robić domowymi sposobami, wykorzystując płukanki z roztworu soli kuchennej czy szałwii czy pijąc mleko z miodem, które łagodzą podrażnienie. Przy znacznym nasileniu bólu, zwłaszcza przy połykaniu, warto sięgać po środki farmakologiczne. Najczęściej używa się je miejscowo w postaci aerozoli czy tabletek do ssania, zawierających substancje przeciwbólowe lub odkażające, np. benzydaminę, a w razie potrzeby można sięgnąć także po preparaty doustne.

Czytaj więcej: Ostre zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie

Bibliografia:

  1. Pod red. Gajewski P., Interna Szczeklika 2017, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2017
  2. Pod red. Latkowski B., Otolaryngologia, wyd. PZWL, Warszawa 1995
  3. Pod red. Becker W., Choroby uszu, nosa i gardła, wyd. BEL CORP, Warszawa 1999
  4. https://otolaryngologia.mp.pl/objawy/105644,bol-gardla
  5. https://www.mp.pl/otolaryngologia/gardlo_i_krtan/94451,ostre-zapalenie-gardla-i-migdalkow-angina