;

Czujesz się odosobniony z powodu dolegliwości jamy ustnej?

Niezależnie od tego, czy chodzi o jedzenie, rozmowę, śmiech czy uśmiechanie się, sposób, w jaki używasz ust, często determinuje jakość twoich interakcji społecznych z innymi ludźmi. Dlatego to naturalne, że problemy w jamie ustnej mogą wpływać na twoją samoocenę i przeszkadzać w spędzaniu czasu z bliskimi. Dlatego tak ważne jest, aby natychmiast położyć kres chorobom jamy ustnej.

Zaburzenia jamy ustnej obejmują szeroki zakres stanów, które mogą wpływać na różne części jamy ustnej, z których większość jest spowodowana infekcjami lub urazami.

Oto kilka najczęstszych przykładów, które możesz rozpoznać:
• Zapalenie dziąseł
• Zapalenie jamy ustnej
• Halitoza, znana również jako nieświeży oddech
• Wrażliwe zęby
• Owrzodzenia jamy ustnej
• Próchnica

Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej, w sekcji Powiązane artykuły.

Utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej i zębów jest ważne dla ochrony przed powyższymi dolegliwościami. Jednak czasami przyczyna schorzenia jamy ustnej może mieć podłoże hormonalne lub genetyczne. Warto więc być przygotowanym na leczenie, które łagodzi ból i zmniejsza stan zapalny, czyli dwa w jednym.

Tantum Verde. Możesz wrócić do tego co ważne.

Powiązane artykuły

  1. Rany w ustach – dlaczego powstają i jak je leczyć?

    Rany w ustach powstają z różnych powodów. Uszkodzenie błony śluzowej jamy ustnej może być konsekwencją przygryzienia, skaleczenia lub innego rodzaju urazu mechanicznego. Zdarza się również, że pojawia się w reakcji na wysoką temperaturę bądź substancje drażniące. Rany w ustach prowadzą do zapalenia jamy ustnej, powodując bolesne owrzodzenia i afty.

    Kategoria: Ból gardła

  2. Owrzodzenie jamy ustnej – czym jest spowodowane? Jak złagodzić objawy?

    Owrzodzenia jamy ustnej, w tym afty, to częsty problem. Mimo to, przyczyny ich powstawania nie są do końca znane. Owrzodzenia pojawiają się pod wpływem uszkodzeń mechanicznych, mogą mieć charakter zmian nieinfekcyjnych bądź wręcz przeciwnie - świadczyć o zakażeniu wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Owrzodzenia są przeważnie oporne na leczenie. Znikają samoistnie, lecz mogą nawracać.

    Kategoria: Ból gardła

  3. Radioterapia – skutki uboczne widoczne również w jamie ustnej. Jak sobie z nimi poradzić?

    Choroby nowotworowe są poważnym problemem społecznym – związane z nimi trudności wiążą się zarówno z aspektem emocjonalnym, jak i medycznym (zwłaszcza, jeśli są rozpoznane na zaawansowanym etapie). Jednym ze sposobów ich leczenia jest radioterapia – skutki uboczne tego typu metody niestety często mocno wpływają na życie pacjentów. Co warto w związku z tym wiedzieć?

    Kategoria: Jak sobie radzić