03 kwietnia 2018

Ból po usunięciu zęba – jak sobie z nim radzić?

Jak przebiega usunięcie zęba?

Podczas usuwania, czyli ekstrakcji zęba należy przerwać wszystkie formy umocowania zęba w obrębie zębodołu. Pierwszą z nich jest obecność tzw. ozębnej, czyli tkanki wypełniającej przestrzeń między korzeniem a ścianami zębodołu. Oprócz niej istnieją jeszcze tzw. włókna dziąsłowe, które stabilizują ząb w obrębie dziąsła.

Usunięcie zęba jest ostateczną metodą leczenia, kiedy zawiodły wszelkie inne. Zawsze powinno się dążyć do ratowania zębów, ponieważ każdy z nich może w przyszłości stać się podporą do różnych protez zębowych. Zabieg ekstrakcji odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, rzadko zachodzi konieczność znieczulenia ogólnego, i zwykle jest krótkotrwały. Polega na poluzowaniu zęba w obrębie dziąsła, a następnie jego usunięciu. Jeśli ząb był duży czy wielokorzeniowy, niezbędne może okazać się założenie jednego lub kilku szwów.

Od czego zależy stopień nasilenia dolegliwości bólowych po usunięciu zęba?

Stopień nasilenia dolegliwości bólowych w ciągu kilku dni od ekstrakcji zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych predyspozycji i stopnia wrażliwości na ból. Oczywiście z założenia bardziej bolą większe rany po wyrwaniu np. zębów wielokorzeniowych. To dlatego większość z nas tak bardzo obawia się wyrwania tzw. ósemek, czyli największych zębów trzonowych. Czas gojenia się rany jest także uzależniony od wieku pacjenta – im starszy, tym więcej potrzeba czasu. Nie bez znaczenia są również schorzenia przewlekłe, które wydłużają okres gojenia, takie jak cukrzyca.

Niemniej jeśli zauważymy, że w kolejnych dniach nie dochodzi do poprawy naszego stanu zdrowia, ból się nasila lub pojawiają się niepokojące objawy towarzyszące, np. krwawienie z rany, masywny obrzęk okolicznych tkanek, szczękościsk, a także stany podgorączkowe czy gorączka, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem dentystą, ponieważ objawy te mogą świadczyć o rozwoju powikłań, takich jak zakażenia czy tzw. suchy zębodół – zapalenie kości w okolicy zębodołu.

Przeczytaj również: Bolesne ząbkowanie u dziecka – fazy ząbkowania

Domowe sposoby łagodzenia bólu po usunięciu zęba

Z reguły regeneracja organizmu po usunięciu zęba trwa kilka dni, a pacjent z dnia na dzień odczuwa poprawę. Większość z nas przez jeden czy dwa dni po ekstrakcji sięga po leki przeciwbólowe, co jest jak najbardziej trafnym postępowaniem. Inni pacjenci nie wymagają jednak leczenia i zupełnie wystarczające okazują się domowe sposoby.

Podobnie jak w bólu zęba, także po jego usunięciu ulgę mogą przynosić zimne okłady. Można w tym celu użyć specjalnych okładów wielokrotnego użytku, które przed zastosowaniem należy schłodzić w lodówce. Inną opcją jest przykładanie lodu czy mrożonki do powierzchni skóry – pamiętajmy jednak, żeby zawsze były one owinięte w materiał, aby zapobiec odmrożeniom. Nie zaleca się natomiast stosowania ziołowych płukanek, ponieważ podczas intensywnego płukania jamy ustnej może dojść do wypłynięcia skrzepu i rozwoju powikłań.

Nie zapominajmy także o właściwej higienie jamy ustnej. Przez kilka dni po usunięciu zęba należy myć zęby miękką szczoteczką. Warto przestrzegać także zaleceń dietetycznych i spożywać pokarmy płynne i papkowate, aby zapobiec wnikaniu resztek pokarmowych do rany. Unikajmy też intensywnego żucia.

Zobacz również: Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej – objawy, leczenie

Co zrobić, kiedy domowe sposoby nie łagodzą bólu po usunięciu zęba?

Jak już wspomniano, większość pacjentów przez 2-3 dni po zabiegu wymaga przyjmowania leków przeciwbólowych. Najczęściej wystarczające okazuje się stosowanie popularnych i dostępnych bez recepty leków, takich jak paracetamol czy niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen czy ketoprofen. Dobrze sprawdzają się także leki miejscowe, np. benzydamina dostępna w formie wygodnych aerozoli. Bardzo rzadko wymagane jest natomiast włączenie silniejszych leków, np. opioidów. Ich przyjmowanie może zalecić wyłączenie lekarz, jeśli faktycznie zauważy taką potrzebę.

W wybranych przypadkach lekarz dentysta decyduje o włączeniu profilaktyki antybiotykowej, która ma zapobiec rozwojowi ewentualnych zakażeń jako formy powikłań.

Przeczytaj także: Pleśniawki – popularne infekcje w obrębie jamy ustnej