10 czerwca 2019

Co oznacza ból pleców przy przeziębieniu?

Ból pleców przy przeziębieniu – a może to grypa?

Przeziębienie, podobnie jak grypa, jest chorobą wirusową. O ile jednak ta ostatnia wywoływana jest przez wirusa grypy, o tyle za tę pierwszą może odpowiadać nawet 200 różnych chorobotwórczych drobnoustrojów. Niezależnie od czynnika etiologicznego obie choroby objawiają się w sposób bardzo podobny, co niejednokrotnie utrudnia ich szybkie prawidłowe rozpoznanie. Zarówno przy przeziębieniu, jak i grypie pojawiają się:

 • podwyższona temperatura ciała;
 • ból głowy;
 • bóle mięśniowo-stawowe i kostne;
 • kaszel;
 • pieczenie w gardle;
 • katar;
 • nieżyt nosa;
 • ogólne osłabienie organizmu.

Pewną wskazówką w postępowaniu diagnostycznym jest tempo pojawienia się objawów oraz stopień ich intensyfikacji. Według obecnego stanu wiedzy uznaje się, że grypa pojawia się nagle, ma bardziej nasilony przebieg i męczące objawy. Gdy w wywiadzie lekarskim odnotowuje się wysoką gorączkę, przekraczającą 38 stopni C, dreszcze, bóle głowy oraz mocne bóle w okolicy lędźwiowej, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić atak wirusa grypy.

Z kolei ból pleców przy przeziębieniu, tak jak i inne jego objawy, są mniej uciążliwe: raczej występuje stan podgorączkowy niż gorączka, a wszelkiego rodzaju dolegliwości określane są jako umiarkowane, znośne. Poza tym, jeśli oprócz dyskomfortu w dolnej części pleców pojawią się również takie symptomy, jak zapalenie spojówek, typowe dla zakażenia adenowirusami, opryszczka i afty, charakterystyczne dla Herpes simplex, lub problemy żołądkowo-jelitowe, często wywoływane enterowirusami, sugeruje to właśnie infekcję wirusową. Rozróżnienie przeziębienia od grypy jest kluczowe ze względu na rodzaj leczenia. Dziś grypę w początkowym stadium można skutecznie wyleczyć lekami przeciwwirusowymi, natomiast na przeziębienie nie ma środków działających przyczynowo, co pozostawia jedynie możliwość interwencji doraźnej, objawowej.

Co jeszcze może oznaczać ból pleców przy przeziębieniu?

Umiarkowany ból pleców przy przeziębieniu jest raczej niegroźny, to po prostu jeden z objawów zakażenia wirusowego. Inaczej jest natomiast z bólem nasilonym, bardzo dotkliwym, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Poza grypą może on wskazywać na inne schorzenia niż te o podłożu wirusowym. Przykładowo, kiedy charakterystyczny tępy ból pojawia się w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, bądź po bokach pleców – może sugerować choroby nerek. Ból karku i tylnej części szyi rodzi podejrzenie zwyrodnienia szyjnego odcinka kręgosłupa, a ból talii promieniujący w stronę ud – rwy kulszowej. Niejednokrotnie bywa tak, że ból pleców podczas przeziębienia staje się bardziej uciążliwy mimo tego, że jego przyczyna jest niezależna od wirusów. Natężenie dyskomfortu w takim przypadku rodzi się z osłabienia organizmu wywołanego infekcją.

Na co wskazują inne „niestandardowe” bóle przy przeziębieniu?

 • Ból zębów przy przeziębieniu może być zwykłym objawem infekcji, powstałym na skutek przekrwienia śluzówki oraz intensywnego kataru. Jeśli uczucie specyficznego ucisku w szczęce czy bólu przy nagryzaniu nie ustąpi wraz z nieżytem nosa, należy wówczas rozpocząć leczenie stomatologiczne.
 • Ból w klatce piersiowej przy przeziębieniu może oznaczać, że doszło do nadkażenia bakteryjnego, co doprowadziło do zapalenia płuc czy oskrzeli. W takim wypadku warto skonsultować się z lekarzem, który określi zaistniałe zmiany osłuchowo bądź poprzez badanie RTG.
 • Tak jak łzawienie, ból gałek ocznych przy przeziębieniu często towarzyszy zapaleniu spojówek, które, jak już zostało wspomniane, jest najczęściej wynikiem działania adenowirusów. Jeśli ból oczu będzie się utrzymywał po przebyciu infekcji, należy zwrócić się do okulisty.

Jak zwalczyć ból pleców przy przeziębieniu?

Przeziębienie, będąc chorobą wirusową, jest samoograniczającą się patologią. Wraz z przebiegiem infekcji organizm samodzielnie eliminuje chorobotwórcze drobnoustroje, sukcesywnie wydalając je wraz z wydzielinami fizjologicznymi: katarem, kaszlem, potem, moczem. Ponieważ nie ma ani farmakologicznych sposobów, jak zapobiec przeziębieniu (szczepień), ani leków przyczynowych, jedynym działaniem wspomagającym walkę z chorobą pozostaje leczenie doraźne. Dlatego też na ból pleców przy przeziębieniu nie ma jednego leku, który zwalczyłby źródło dolegliwości. Dobrymi sposobami na ich łagodzenie jest stosowanie medykamentów przeciwbólowych o działaniu lokalnym – z paracetamolem, ibuprofenem lub kwasem askorbinowym, bądź leków wielozadaniowych, w których składzie połączono kilka składników aktywnych – na przykład paracetamol i fenylefrynę, zmniejszających większość męczących objawów przeziębienia: bóle, gorączkę, obrzęk śluzówki.

Poza farmakologicznymi sposobami, warto także sięgnąć po domowe sposoby łagodzenia bólu. Dużą ulgę z pewnością przyniosą ciepłe kompresy, gorąca kąpiel, masaż. Ból pleców przy przeziębieniu jest sygnałem, że cały organizm został objęty infekcją wirusową, bardzo ważne jest, aby prowadzić oszczędzający tryb życia, dużo wypoczywać, wygrzewać się i przyjmować więcej ciepłych płynów. Przeziębienie trwa zazwyczaj do 7 dni, jednak dolegliwości związane z osłabieniem układu kostno-mięśniowego powinny minąć już po 3-4 dobie.

Zobacz także: Domowe sposoby na przeziębienie: jak szybko pozbyć się dolegliwości?