18 grudnia 2018

Czy gardło może boleć od… Sprawdzamy 11 przyczyn!

Gardło może boleć od zęba

Niewyleczone zęby zajęte próchnicą i objęte stanem zapalnym są jednym z podstawowych tzw. „ognisk siejących” w organizmie. Rozwijające się tam chorobotwórcze patogeny mogą łatwo drogą naczyń krwionośnych dostać się do innych okolic ciała i stanowić źródło infekcji. Jednym z tych miejsc może być właśnie gardło. Dodatkowo w przypadku zajęcia zębów trzonowych sam ból zęba może rzutować w okolicy łuków gardłowych i być mylnie interpretowany jako ból samego gardła.

Zobacz również: Ból po usunięciu zęba – jak sobie z nim radzić?

Ból gardła może wystąpić w wyniku alergii

Alergie są bardzo częstą przyczyną uporczywych i przewlekłych bólów gardła. Objawy alergicznego nieżytu nosa nasilają się u większości osób w okresie wiosenno-letnim, kiedy znacząco wzrasta stężenie pyłków roślinnych, będących podstawowym alergenem. Wówczas rozwija się stan zapalny błony śluzowej nosa i występuje nadmierna produkcja wydzieliny, która spływa po tylnej ścianie gardła, drażniąc ją i powodując dolegliwości bólowe.

Przeczytaj więcej: Alergiczne zapalenie gardła

Choroby żołądka mogą powodować ból gardła

Kolejną możliwą przyczyną bólu gardła, nasilającego się zwłaszcza w pozycji leżącej, jest nadmierna kwaśność soku żołądkowego. Wówczas u pacjentów z chorobą refluksową, polegającą na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, a nawet do poziomu gardła, mogą występować bóle na skutek drażnienia śluzówki.

Gardło może boleć od ucha

Ból gardła bardzo często towarzyszy infekcjom ucha środkowego. Jednym z jego elementów są trąbki słuchowe, których ujścia znajdują się właśnie w bocznych ścianach gardła. Jeśli występuje w nich stan zapalny, dolegliwości bólowe mogą dotyczyć nie tylko ucha, ale również gardła.

Kręgosłup może okazać się sprawcą bólu gardła

Stosunkowo rzadką przyczyną przewlekłego bólu gardła mogą być także zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa. Mamy wówczas do czynienia z tzw. zespołem mięśniowo-powięziowym, którego istotą jest zwiększone napięcie mięśni, także tych budujących gardło, co skutkuje dolegliwościami bólowymi.

Przyczyną bólu gardła mogą być zatoki

Zakażenia wirusowe i bakteryjne, będące podstawową przyczyną wystąpienia stanów zapalnych błony śluzowej nosa i zatok są jednymi z najczęstszych infekcji. W ich przebiegu dochodzi do poszerzenia się naczyń krwionośnych i nadmiernej produkcji wydzieliny. Część z niej może wydostawać się przez otwory nosowe przednie, jako tzw. katar, ale pozostała spływa po tylnej ścianie gardła, co drażni ją i skutkuje dolegliwościami bólowymi.

Gardło może boleć ze stresu

Przewlekły stres upośledza czynność układu odpornościowego, co może wiązać się z częstszą zapadalnością na infekcje układu oddechowego, które objawiają się m.in. bólem gardła. Z drugiej strony ostry napad stresu skutkuje przesuszaniem śluzówek jamy ustnej i gardła, co może powodować dyskomfort, a także uczucie obecności przeszkody w gardle podczas przełykania.

Ból gardła mogą powodować zgaga bądź refluks

Zgaga, czyli uporczywe pieczenie w przełyku jest jednym z podstawowych objawów choroby refluksowej, która polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku i wyżej położonych odcinków układu oddechowego i pokarmowego. Jego przyczyną oprócz wzrostu kwasowości soku żołądkowego, może być także dysfunkcja zwieracza dolnego przełyku, który powinien stanowić barierę dla cofającej się treści.

Afta może prowadzić do bólu gardła

Afta to owrzodzenie, które powstaje na powierzchni błony śluzowej na skutek urazu, stresu, gorączki i wielu innych czynników. Możliwą lokalizacją jest także śluzówka gardła. Wówczas ból ma charakter punktowy, a w badaniu można zaobserwować białe owrzodzenie z czerwoną otoczką, spowodowaną stanem zapalnym.

Klimatyzacja może być przyczyną bólu gardła

U wielu osób ból gardła w okresie letnim wiąże się z nadużywaniem klimatyzacji. Długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach skutkuje przesuszaniem błony śluzowej, co wiąże się z uczuciem dyskomfortu, zwłaszcza podczas przełykania suchych pokarmów.

Gardło może boleć od tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest obecnie bardzo często diagnozowanym zaburzeniem endokrynologicznym. Jednym z jej objawów jest przesuszanie powierzchni skóry i błon śluzowych, także gardła. Stąd mogą pojawić się również uczucie dyskomfortu i dolegliwości bólowe.

  1. Pod red. Gajewski P., Interna Szczeklika 2017, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2017
  2. Pod red. Mutschler E., Farmakologia i toksykologia, wyd. Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2013
  3. Pod red. Latkowski B, Otolaryngologia dla studentów medycyny i stomatologii, wyd. PZWL, Warszawa 2004