24 maja 2019

Grzybicze zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie kandydozy

Jakie są przyczyny grzybiczego zapalenia gardła?

Kandydoza jest zakażeniem endogennym, bo u większości populacji te chorobotwórcze drożdże stale zamieszkują mikroflorę błony śluzowej gardła. Grzybica powstaje, kiedy w środowisku nosogardła dochodzi do patologicznego namnażania się grzybów z rodziny Candida, najczęściej Candida albicans. Zaburzenie równowagi w mikroflorze organizmu przede wszystkim bierze się z osłabienia układu immunologicznego.

W ostatnim czasie odnotowuje się duży wzrost zakażeń grzybiczych tego typu, czego przyczyny naukowcy upatrują w zmianach demograficznych (starzeniu się społeczeństwa) oraz rozwoju medycyny. Na progresywną tendencję zachorowań wpływa powszechne stosowanie inwazyjnych metod diagnostycznych i leczniczych, agresywnych terapii nowotworowych, leków immunosupresyjnych, a nawet transplantacji narządów i szpiku kostnego.

O rozwinięciu się grzybiczego zapalenia gardła, poza wspomnianą już odpornością, decydują ponadto wiek pacjenta, jego sposób odżywiania się, styl życia oraz warunki socjalne. Kandydoza może pojawić się u osób, które cierpią na cukrzycę, u seniorów borykających się z wieloma schorzeniami czy też chorych na AIDS. Ponadto w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się także ci, którzy stosowali przez dłuższy czas antybiotykoterapię.

Zobacz także: Angina: objawy, leczenie, przebieg, powikłania

Grzybicze zapalenie gardła – jakie wywołuje objawy?

Kandydoza bardzo często wiąże się z wysoką gorączką oraz białym nalotem pojawiającym się na ścianie gardła i migdałkach. Ponieważ jednak grzybicze zapalenie gardła nie daje objawów patognomonicznych, charakterystycznych tylko i wyłącznie dla tego schorzenia, łatwo ją pomylić z anginą ropną czy wirusowym zapaleniem gardła.

Objawy grzybicy gardła różnią się w zależności od przebiegu choroby. Grzybica gardła w postaci ostrej przejawia się:

 • gorączką;
 • ogólnym osłabieniem, uczuciem rozbicia;
 • bólem gardła;
 • utratą łaknienia;
 • zaczerwienieniem błony śluzowej gardła;
 • białym nalotem obecnym na tylnej ścianie gardła i migdałkach;
 • powiększeniem migdałków podniebiennych;
 • tkliwością i powiększeniem węzłów chłonnych podżuchwowych i szyjnych.

Natomiast kandydoza w postaci przewlekłej oznacza:

 • stan podgorączkowy;
 • ból gardła nasilający się przy połykaniu;
 • uczucie przeszkody w gardle;
 • przekrwienie łuków podniebiennych;
 • zmiany ropne na migdałkach;
 • zwiększenie ilości wydzieliny, spływającej po tylnej ścianie gardła, a tym samym wywołującej nieżyt nosa.

Jak zdiagnozować kandydozę?

Ze względu na to, że objawy grzybiczego zapalenia gardła nie są jednoznaczne i mogą sugerować również inne choroby, badanie przedmiotowe nie jest wystarczające do rozpoznania tej etiologii zakażenia. Dlatego też w postępowaniu diagnostycznym rekomenduje się zlecenie wymazu z gardła i migdałków podniebiennych, w celu wykonania posiewu mikrobiologicznego.

Przeczytaj również: Angina paciorkowcowa – objawy, diagnostyka, leczenie.

Jak wyleczyć grzybicze zapalenie gardła?

Współczesne leki na grzybicę gardła to antymikotyki, czyli preparaty przeciwgrzybicze. Spośród nich dziś powszechne zastosowanie w leczeniu grzybicy jamy ustnej i gardła znajdują:

 • Flukonazol;
 • Posakonazol;
 • Kaspofungina.

Przed przepisaniem danego farmaceutyku należy najpierw zlecić pacjentowi wykonanie antymykogramu, aby określić wrażliwość danego szczepu grzybów na konkretny lek. Preparaty przeciwgrzybicze zazwyczaj mają formę pastylek do ssania, aerozoli, zawiesiny bądź płynów do płukania. Ponadto lekarz może wypisać dodatkowe środki antyseptyczne, przeciwgrzybicze i odkażające – wodę utlenioną czy jodynę.

W niwelowaniu dolegliwości, jakie wywołuje grzybica, zaleca się wsparcie leczenia przyczynowego terapią objawową. Na obniżenie temperatury ciała przy gorączce skuteczne będą farmaceutyki zawierające paracetamol lub ibuprofen. Na ból gardła i zmiany w obrębie jamy ustnej mogą pomóc tabletki nawilżające błonę śluzową, miejscowo znieczulające. Z kolei do udrożnienia nosa przydadzą się leki obkurczające naczynia krwionośne w postaci kropli lub sztyftów.

Poza farmakoterapią grzybicze zapalenie gardła powinno być zwalczane domowymi sposobami. Higiena jamy ustnej i specjalna przeciwgrzybicza dieta to podstawowe zalecenia przy tego typu zakażeniach.

Leczenie grzybicy gardła jest długotrwałe i może być uciążliwe, szczególnie ze względu na wprowadzenie restrykcji żywieniowych, aczkolwiek terapię należy doprowadzić do końca. Bagatelizowanie objawów kandydozy niejednokrotnie przeradza się w infekcje ogólnoustrojowe, a zdarza się również, że jest przyczyną poważnych powikłań, na przykład sepsy.

Sprawdź: Angina ropna – jakie ma objawy u dorosłych?