10 czerwca 2019

Jak długo zarażamy wirusem przeziębienia?

Skąd się bierze przeziębienie?

Na przeziębienie składa się zespół objawów pochodzących z błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych, wywołanych działaniem wirusów. Infekcje górnych dróg oddechowych wywołuje około 200 rodzajów tego rodzaju chorobotwórczych drobnoustrojów, z czego niemal połowę stanowią odmienne serotypy rhinowirusa. Tak duża liczebność patogenów decyduje o tym, że przeziębienie jest jedną z najczęściej występujących chorób, na którą dorośli zapadają średnio od 2 do 4 razy w ciągu roku, a dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym, nawet do 8 razy!

W Polsce szczyt zachorowań odnotowuje się w sezonie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną. Liczne badania potwierdzają, że ryzyko złapania przeziębienia maleje wraz z wiekiem. Dzieje się tak za sprawą swoistej pamięci układu immunologicznego. Odporność zapamiętuje wirusy i koduje sposób walki z nimi. Dzięki temu w razie kolejnego ataku organizm wie, jak skutecznie zwalczyć patogen, a więc zdusić chorobę w zarodku.

Jak i kiedy zarażamy innych przeziębieniem?

Czy przeziębieniem można się zarazić? Oczywiście! Ponieważ przeziębienie ma podłoże wirusowe, jest to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową i pokarmową. Oznacza to, że wirusy są obecne nie tylko w powietrzu, lecz także osiadają na przedmiotach codziennego użytku, na których mogą utrzymywać się nawet do kilku godzin. Dlatego też sytuacje, kiedy zarażamy innych, nie ograniczają się jedynie do bezpośredniego kontaktu z chorym. Zarażanie przeziębieniem często odbywa się bezwiednie w wyniku dotykania rzeczy pochodzących z przestrzeni publicznej – poręczy, klamek, krzeseł itp., również stąd częste ,,epidemie” przeziębienia w przedszkolach, szkołach i zakładach pracy.

Infekcję wirusową bardzo łatwo złapać, tym bardziej, że nie ma leków wykazujących w tym zakresie skuteczne działanie przyczynowe (jak to ma miejsce np. przy zakażeniach bakteryjnych). Przeziębienie jest chorobą samoograniczającą się, która kończy się dopiero po kilku dniach od ustąpienia ostatnich objawów.

Zobacz również: Domowe sposoby na przeziębienie: jak szybko pozbyć się dolegliwości?

Jak długo osoba przeziębiona zaraża innych?

Na okres zarażania przeziębieniem w dużym stopniu wpływa czas od pojawienia się symptomów choroby oraz stopień ich nasilenia, jednak nie tylko. Pierwszą chwilą, od kiedy zarażamy innych, jest już faza wylęgania się wirusów w organizmie, przebiegająca bezobjawowo. Toteż zarażanie przeziębieniem rozpoczyna się na 1-2 dni przed pojawieniem się kataru, kaszlu, gorączki, a nawet typowego dla infekcji wirusowych ogólnego osłabienia.

Momentem najbardziej zaraźliwym jest pierwszy etap przeziębienia, gdy jego symptomy wyraźnie się intensyfikują. Nasilony katar i kaszel to pierwszy wektor rozprzestrzeniania się chorobotwórczych drobnoustrojów. Ryzyko zarażenia maleje wraz z osłabieniem objawów. Mimo to jeszcze przez 4 dni po ich całkowitym ustąpieniu wirusy mogą się rozprzestrzeniać z organizmu.

Konkludując, jeżeli przeziębienie trwa 5-7 dni, okres kiedy zarażamy innych rozciąga się w stosunku do występowania objawów i może trwać nawet przez półtora tygodnia. Zdarza się i tak, że niektóre symptomy, jak na przykład kaszel, utrzymują się do około 14 dni, wówczas zarażanie przeziębieniem będzie trwać odpowiednio do 18 doby. Bardzo ważne jest, aby w trakcie infekcji wirusowej ograniczyć wychodzenie na zewnątrz oraz przyjmować leki łagodzące objawy przeziębienia. Bagatelizowanie choroby może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego, które wymaga wdrożenia antybiotykoterapii.

Jak się nie zarazić przeziębieniem?

Niestety, na większość wirusów nie ma szczepionki, aczkolwiek istnieje kilka profilaktycznych sposobów na przeziębienie:

  • częste mycie rąk mydłem, trwające przynajmniej 15 sek.;
  • stosowanie preparatów odkażających na bazie alkoholu;
  • unikanie zatłoczonych miejsc w okresach zwiększonej zachorowalności;
  • ograniczenie stresu;
  • uprawianie sportów.

Przeczytaj także: 3 sprawdzone sposoby, jak szybko wyleczyć przeziębienie