23 października 2019

Kaszel krtaniowy – sposoby leczenia, objawy

Jak brzmi kaszel krtaniowy?

Kaszel krtaniowy bywa nazywany kaszlem szczekającym, dudniącym, wdechowym. Są to określenia, które doskonale obrazują jego brzmienie, bo dźwięki pojawiające się w trakcie takiego kaszlu są bardzo podobne właśnie do szczekania psa lub miarowego, pustego dudnienia. Kaszel krtaniowy jest niezwykle uporczywy, napadowy i męczący. Najczęściej pojawia się w nocy i zaraz po przebudzeniu. Odruch kaszlowy, pobudzany impulsem pochodzącym z krtani, często przebiega razem ze stridorem (świstem krtaniowym) oraz uczuciem duszności. Zdarza się również, że obok kaszlu krtaniowego pojawiają się takie objawy, jak chrypka, zmiana barwy głosu czy bezgłos.

Przeczytaj: Zapalenie krtani – objawy i przyczyny nawracających dolegliwości

Co może oznaczać kaszel krtaniowy?

Kaszel krtaniowy może pojawiać się u osób w różnym wieku, ale to objaw szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych. Dzieje się tak, ponieważ układ oddechowy dzieci nie jest jeszcze na tyle wykształcony, aby mógł poradzić sobie ze zmianami w obrębie głośni, która jest najwęższym miejscem w przebiegu górnych dróg oddechowych. A kaszel krtaniowy u dzieci w przeważającej większości przypadków oznacza właśnie zapalenie krtani lub podgłośniowe zapalenie krtani, które ze względu na szybką progresję zmian mogą powodować niebezpieczne ograniczenie przepływu powietrza, stanowiąc jednocześnie zagrożenie dla zdrowia i życia.

Podgłośniowe zapalenie krtani najczęściej dotyka dzieci ze skłonnością do odczynów alergicznych. Jest to choroba o podłożu wirusowym z możliwym postępującym nadkażeniem bakteryjnym, jaka występuje zwykle przed 5. rokiem życia. Jej początek to zwykle nagle pojawiający się szczekający kaszel i duszność wdechowa, wynikająca z obrzęku podgłośniowego. Taki stan jest o tyle groźny, że bardzo szybko może doprowadzić do zwężenia dróg oddechowych. Dlatego też nie wolno go bagatelizować.

Ale kaszel krtaniowy to nie tylko objaw kilku chorób z grupy określanej mianem zespołu krupu. To także symptom wad wrodzonych krtani, oznaka alergii, niekiedy refluksu żołądkowo-przełykowego, skutek obecności ciała obcego, ale także prawdopodobieństwo nowotworu. Ze względu na ilość schorzeń, jakim towarzyszy, leczenie takiego kaszlu powinno być poprzedzone dokładnym badaniem i trafnym rozpoznaniem, od którego zależy przecież szybka poprawa stanu zdrowia pacjenta i zabezpieczenie go przed nawrotem męczących dolegliwości.

Jak radzić sobie z kaszlem krtaniowym?

Kiedy pojawia się kaszel krtaniowy u dorosłych czy też u dzieci, należy przede wszystkim zadbać o jego złagodzenie. Wiąże się on często z utrudnionym oddychaniem i rodzi ryzyko bezdechu. Bardzo ważne jest zapewnienie dostępu do świeżego, najlepiej chłodnego powietrza. Dlatego też przy napadzie kaszlu krtaniowego konieczne jest otwarcie okien, wyprowadzenie chorego na zewnątrz (ubranego adekwatnie do panujących warunków atmosferycznych), postawienie przy otwartych drzwiach lodówki, a w przypadkach wyraźnej duszności wezwanie karetki i zastosowanie tlenoterapii.

Trzeba przy tym pamiętać, zwłaszcza przy wystąpieniu tego typu objawów u dzieci, że większość chorób objawiających się krtaniowym kaszlem jest powiązana z upośledzeniem drożności dróg oddechowych. A taki stan może raptownie pogorszyć się w sytuacjach stresowych, więc tak ważne jest, aby zapewnić choremu maksymalny spokój i poczucie komfortu, dzięki którym kaszel szybciej się wyciszy.

Zobacz również: Jak leczyć zapalenie tchawicy?

Leki na kaszel krtaniowy

Jak już zostało wspomniane, leczenie kaszlu krtaniowego musi rozpocząć się od określenia jego przyczyny. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w infekcjach o etiologii wirusowej, wystarczające jest działanie doraźne, pozwalające złagodzić męczące objawy, natomiast w innych, jak w podgłośniowym zapaleniu krtani czy zapaleniu krtani, tchawicy i oskrzeli terapia jest znacznie bardziej złożona, może wymagać hospitalizacji i podjęcia leczenia wielopłaszczyznowego – antybiotykoterapii, środków przeciwzapalnych, nebulizacji z adrenaliny, kortykosteroidów (w nebulizacji, doustnie, domięśniowo), niekiedy nawet intubacji i tracheotomii.

Choroby objawiające się kaszlem krtaniowym mogą być leczone w domu zwykle wówczas, gdy nie pojawia się stridor, duszność i inne niepokojące dolegliwości. W takich przypadkach najczęstszą formą leczenia jest inhalacja lekami steroidowymi. Przy chorobach bakteryjnych konieczne jest wdrożenie antybiotyku. Zdarza się również, że przy kaszlu krtaniowym lekarz przepisuje leki mukolityczne (upłynniające i zmniejszające lepkość śluzu). Leki hamujące odruch kaszlu są przepisywane wyjątkowo. Ponadto przy leczeniu tego typu objawów niezbędne jest ograniczenie czynników drażniących, jak dym tytoniowy, wziewnych toksyn oraz potencjalnych alergenów.

Domowe sposoby na kaszel krtaniowy

Obok farmakologii dobrym sposobem na kaszel krtaniowy jest równoczesne działanie doraźne. Tu zwraca się szczególną uwagę na oszczędzający tryb życia, ograniczenie wysiłku głosowego, dbanie o nawilżenie śluzówki nie tylko poprzez przyjmowanie określonych medykamentów, ale również regularne wietrzenie pomieszczeń i picie większej ilości płynów. Warto ponadto dostosować dietę do stanu zdrowia i korzystać z dobroczynnego wpływu takich produktów, jak miód czy czosnek.

Co na kaszel krtaniowy?

  • lekkostrawna dieta;
  • duża ilość płynów;
  • wietrzenie i nawilżanie pomieszczeń;
  • odpoczynek i unikanie stresu;
  • spacery na świeżym powietrzu, gdy nie ma gorączki i innych niepokojących objawów.

Zobacz także: Benzydamina – nie tylko na ból gardła