15 listopada 2017

Przekrwione gardło – przyczyny, objawy, leczenie

Dlaczego podczas infekcji gardło jest przekrwione?

Wirusy lub bakterie atakujące nasz organizm namnażają się w obrębie komórek nabłonka dróg oddechowych, wywołując miejscowy stan zapalny. Do podstawowych objawów zapalenia należą:

  • zaczerwienienie – skutek zwiększenia przepływu krwi, obserwowane jako przekrwienie gardła,
  • obrzęk – spowodowany przemieszczeniem białek i komórek z naczyń wskutek wzrostu ich przepuszczalności,
  • ból – efekt pobudzenia receptorów bólowych przez tzw. mediatory reakcji zapalnej. Organizm wysyła w ten sposób sygnał, że w jego obrębie dzieje się coś nieprawidłowego.

Mocno przekrwione gardło – objaw infekcji wirusowej czy bakteryjnej?

Zaczerwienienie gardła jest objawem zarówno stosunkowo niegroźnej infekcji wirusowej, jak i dużo poważniejszego zakażenia bakteryjnego. Za wirusowe zapalenie gardła może odpowiadać ponad 200 typów różnych wirusów! Dlatego podczas leczenia tej powszechnej zwłaszcza jesienią i zimą infekcji nie dąży się do ustalenia, jaki konkretny patogen wywołał symptomy, a skupia się na zwalczaniu objawów. Źródłem zakażenia są chorzy, ponieważ wirusy bardzo łatwo przenoszą się z człowieka na człowieka drogą kropelkową.

Bakteryjne zapalenia gardła to przypadłość dużo rzadsza niż wirusowe zapalenia gardła, jednak jednocześnie jest dużo groźniejsza i wiąże się z większym ryzykiem powikłań. Czynnikiem odpowiedzialnym za większość zakażeń jest bakteria paciorkowca Streptococcus pyogenes. O ile w infekcji wirusowej ból gardła narasta stopniowo, a często poprzedzają go objawy ogólnoustrojowe, takie jak osłabienie i bóle mięśniowe, o tyle w przypadku infekcji bakteryjnej początek jest zwykle nagły. Podczas badania pacjenta podstawowymi objawami, które zwracają uwagę lekarza podejrzewającego etiologię bakteryjną zakażenia, są biały wysięk na migdałkach i wysoka gorączka. Nie bez znaczenia jest też wiek pacjenta – infekcje bakteryjne dotyczą najczęściej dzieci i nastolatków.

Zobacz również: Wirusowe zapalenie gardła – przebieg, metody leczenia

Leczenie przekrwionego gardła

W dzisiejszych czasach, kiedy żyjemy w ciągłym biegu, nie mamy czasu na chorowanie i szukamy najskuteczniejszych sposobów, które pozwolą nam szybko zwalczyć objawy infekcji, w tym uporczywy ból przekrwionego, obrzękniętego gardła. Można w tym celu sięgnąć po domowe sposoby lub po środki farmakologiczne.

W domowym zaciszu najprostszym sposobem walki z bólem gardła jest płukanie go naparami ziołowymi. Można do tego wykorzystać rumianek lub szałwię. Mają one działanie przeciwzapalne, a dodatkowo mogą redukować obrzęk i przekrwienie. Kolejnymi sprawdzonymi sposobami naszych babć są ciepłe herbaty z cytryną lub mleko z miodem. Miód ze względu na swoją konsystencję osiada na gardle i łagodzi dolegliwości bólowe. Do takich mikstur można również dodać czosnek, który ma właściwości antywirusowe i antybakteryjne.

Przy dużym nasileniu objawów warto też sięgnąć po przeciwbólowe i przeciwzapalne środki farmakologiczne. Przyjmuje się je w formie tabletek zawierających np. ibuprofen czy paracetamol, choć ze względu na ryzyko działań niepożądanych preferuje się ich stosowanie miejscowe jako płyny do płukania gardła. Dodatkowo przydatne okazują się leki miejscowo znieczulające, zawierające np. benzydaminę, dostępne w formie aerozoli lub tabletek do ssania.

Przeczytaj także: Zapalenie gardła – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Dlaczego nie należy ignorować objawu przekrwionego gardła?

Pamiętajmy, że dla własnego bezpieczeństwa nie warto podejmować terapii samemu, a każdą infekcję należy skonsultować z lekarzem. Prawdą jest, że większość infekcji gardła wywołują wirusy i takie zakażenia leczymy wyłącznie objawowo. Najlepiej sprawdza się pozostanie w łóżku i nawadnianie organizmu.

Niestety przeoczenie przez pacjenta białego nalotu na migdałkach czy niezwracanie uwagi na wysokie wartości gorączki, które sugerują infekcję bakteryjną, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Pamiętajmy, że podstawową formą leczenia infekcji spowodowanych tymi patogenami jest antybiotykoterapia, która w przypadku wirusów jest nieskuteczna.

Przeoczone bakteryjne zapalenie gardła może zstępować do niższych partii układu oddechowego, gdzie dochodzi do rozwoju bakteryjnego zapalenia płuc. Ponadto jako powikłanie możliwe jest wystąpienie kłębuszkowego zapalenia nerek, prowadzącego do niewydolności nerek czy gorączki reumatycznej, która może powodować niewydolność serca.

Czytaj więcej: Angina bez antybiotyku – czy da się ją wyleczyć bez wizyty u lekarza?