02 września 2019

Rany po aparacie ortodontycznym – jak sobie z nim radzić?

Urazy spowodowane aparatem ortodontycznym

W skład aparatu ortodontycznego wchodzą takie elementy, jak np. zamki, pierścienie czy łuki, które na różnym etapie leczenia mogą stać się źródłem drobnych i nieco większych ranek. Niewątpliwie to jedno z częściej pojawiających się powikłań związanych z noszeniem aparatu ortodontycznego.

Dochodzi do niego szczególnie często w momencie zmian przeprowadzanych w trakcie wizyty kontrolnej – nagle jeden z zamków okazuje się wychodzić znacznie poza dany łuk, a nieprzyzwyczajona do jego obecności śluzówka ulega podrażnieniu. Brak odpowiedniego zabezpieczenia takiego miejsca powoduje wydłużenie czasu gojenia się rany, stąd też warto wiedzieć, jak powinno się reagować w przypadku odczuwania tego typu dyskomfortu.

  • Wosk ortodontyczny

To jedna z niezbędnych rzeczy, które każda zakładająca aparat osoba powinna mieć. Wosk przeważnie przekazuje pacjentowi ortodonta, można także zakupić go w aptekach i specjalistycznych sklepach. Niewielki kawałek wosku nakładamy na podrażniający śluzówkę element aparatu. Co ważne, nawet jeśli poprawa zaczyna być wyczuwalna, najlepiej przyklejać wosk odrobinę dłużej i pozwolić ranie całkowicie się wygoić.

  • Płyny do płukania jamy ustnej

Niezależnie od stosowania wosku, należy zadbać o odpowiednie gojenie się urazu będącego przyczyną dyskomfortu. Można stosować w tym celu płyny, które mają nie tylko właściwości przeciwzapalne, lecz także przeciwbólowe czy łagodzące. Należy jednak pamiętać, aby nie były to preparaty na bazie alkoholu, bo mogłyby dodatkowo podrażniać ranę.

Podobnym działaniem odznaczają się także żele czy aerozole do walki z urazami powstałymi w jamie ustnej. Co ważne, pomagają także m.in. w redukcji aft, a ryzyko ich pojawienia się w trakcie leczenia ortodontycznego jest wysokie.

  • Płukanka z sody oczyszczonej

Soda oczyszczona ma m.in. działanie antyseptyczne, co pozwoli odkazić ranę po aparacie ortodontycznym. Do szklanki ciepłej wody dodajemy łyżeczkę sody oczyszczonej. Mieszamy do całkowitego rozpuszczenia, a następnie płuczemy miejsce urazu. Powtarzamy tę czynność 2-3 razy dziennie.

  • Płukanka z szałwii

Szałwia również charakteryzuje się właściwościami dezynfekującymi. Działa także przeciwzapalnie i łagodząco, co ułatwi przechodzenie przez proces gojenia rany. Płukankę robi się na bazie naparu z zioła. Wystudzonym płynem płuczemy zranione miejsce 3-4 razy dziennie.

Co ważne, urazy związane z aparatem mogą wywoływać też takie elementy, jak np. nie do końca przycięty łuk, który zaczepia za tylny obszar jamy ustnej. Tego typu część najlepiej poddać mechanicznej naprawie, tj. skontaktować się z lekarzem ortodontą i dokonać modyfikacji, które ochronią śluzówkę przed niepotrzebnymi i bolącymi ranami.

Przeczytaj również: Afta – przyczyny występowania i leczenie. Kiedy powinieneś udać się do lekarza?