24 lipca 2017

Skuteczne sposoby na ból gardła

Ból gardła – częsty objaw infekcji

Ból gardła zwykle świadczy o infekcji górnych dróg oddechowych. Stany zapalne tego rodzaju (zarówno wirusowe, jak i bakteryjne) mają tendencje do samoistnego ustępowania (zwłaszcza te o łagodnym przebiegu), a wraz z cofaniem infekcji mija ból gardła. Zdarza się, że zapalenia bakteryjne wymagają leczenia zwalczającego drobnoustroje chorobotwórcze, a więc kuracji antybiotykowej, którą może zaordynować wyłącznie lekarz. Terapia z reguły trwa 10 dni. Anginę paciorkowcowąnajczęściej leczy się lekami z grupy penicylin. Pacjentom uczulonym zaleca się cefalosporynę I generacji albo antybiotyk makrolidowy. W infekcjach o podłożu wirusowym bez powikłań nie stosuje się antybiotyku.

Objawy wirusowego i bakteryjnego zapalenia gardła

W przebiegu wirusowego zapalenia, ból gardła na ogół bywa mniej dotkliwy niż podczas infekcji bakteryjnych. Towarzyszą mu bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, zaczerwieniona błona śluzowa gardła, czasem pojawia się stan podgorączkowy. Chory może skarżyć się na kaszel, chrypkę i nieżyt nosa. W pewnych przypadkach rozwija się zapalenie spojówek.

Kiedy winę za dolegliwość ponoszą bakterie (np. paciorkowiec beta-hemolizujący grupy A), infekcja rozpoczyna się dość gwałtownie wysoką gorączką, silnym bólem gardła i bólem głowy. U najmłodszych pacjentów mogą wystąpić mdłości i torsje. Błona śluzowa gardła staje się zaczerwieniona, obrzęknięta, migdałki podniebienne powiększają się, a na ich powierzchni pojawia się ropna wydzielina. Powiększają się też węzły chłonne szyjne, a język pokrywa nalot.

Sprawdź: Wirusowe zapalenie gardła

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła

Wraz z bólem zwykle pojawia się drapanie, pieczenie i uczucie suchości w gardle – następstwa podrażnienia błony śluzowej nosogardła. Dlatego należy zadbać o nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa pacjent (inaczej problem może się nasilić). Warto stosować specjalne nawilżacze lub rozwieszać grube, mokre ręczniki na kaloryferach, w pobliżu łóżka. Chory powinien zrezygnować ze spożywania ostrych, gorących potraw, napojów alkoholowych oraz unikać palenia tytoniu (również biernego).

Na ból gardła pomagają płukanki ziołowe z dodatkiem miodu i ziół (np. szałwii, lipy i rumianku). Przestudzonymi naparami zaleca się płukać gardłokilkakrotnie w ciągu dnia. Ulgę przynoszą inhalacje z soli kuchennej i wody – trzeba wdychać opary parę razy dziennie przez kwadrans. Powinno się często przyjmować płyny – jeśli dolegliwość utrudnia przełykanie, należy pić powoli, małymi łykami. W innym wypadku błony śluzowe dróg oddechowych ulegną przesuszeniu, co tylko nasili ból. O płynach nie wolno zapominać, gdy infekcja przebiega z gorączką, która może stosunkowo szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu (szczególnie niebezpiecznego u małych dzieci).

Zobacz także: Czym i jak płukać gardło?

Preparaty dostępne bez recepty – skuteczne sposoby na ból gardła

Ból łagodzą preparaty dostępne bez recepty w formie m.in. tabletek, pastylek do ssania i lizaków. Ból, drapanie, pieczenie w gardle skutecznie uśmierzają leki o działaniu przeciwzapalnym i miejscowo znieczulającym, zawierające substancję czynną benzydaminę. Stosuje się też preparaty z wyciągiem z ziół i roślin (w tym prawoślazem, szałwią, aronią, aloesem, werbeną i dziewanną) oraz aerozole z substancjami o właściwościach przeciwzapalnych. Przykre objawy koją także płukanki gardła z soli emskiej.

Gdy bólowi gardła towarzyszą inne symptomy infekcji wirusowej (jak bóle mięśni, kaszel, katar) można wesprzeć się preparatami immunostymulacyjnymi o działaniu przeciwwirusowym. Jeżeli infekcja ma cięższy przebieg, chory powinien odpoczywać w łóżku. Paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne łagodzą dolegliwości i obniżają temperaturę ciała. Jeśli objawy nie ustępują po kilku dniach, ból gardła jest bardzo silny lub towarzyszy mu wysoka gorączka, należy skonsultować się z lekarzem.

Lekarz stawia diagnozę na podstawie wywiadu z pacjentem i badania przedmiotowego. Zdarza się, że zleca dodatkowe badania bakteriologiczne (przed decyzją o wdrożeniu antybiotykoterapii), np. szybki test antygenowy lub posiew wymazu z gardła w kierunku Streptococcus pyogenes (odmiany paciorkowca ropnego).

Czytaj także: Powikłania anginy