30 czerwca 2019

Zapalenie krtani u dziecka – jak sobie z nim radzić?

Rodzaje i objawy zapalenia krtani

Ostre formy zapalenia krtani możemy podzielić na ostre podgłośniowe zapalenie krtani, które najczęściej wiąże się z zakażeniem wirusowym (przeważnie dotyczy dzieci w wieku 1-5 lat) oraz ostre nadgłośniowe zapalenie krtani ( inaczej zapalenie nagłośni ). W tym wypadku za chorobę odpowiedzialna jest bakteria, a obrzęk oraz stan zapalny pojawiają się w górnej części krtani (w samej nagłośni lub też w okolicznych tkankach). Tego typu choroba występuje znacznie rzadziej, jest jednak dużo poważniejsza w przebiegu.

Co jednak istotne, obie te dolegliwości mogą rozwinąć się niezwykle szybko, a narastające duszności wymagają natychmiastowej interwencji. Stąd też często leczenie ostrych stanów zapalnych krtani wiąże się u dzieci z koniecznością hospitalizacji.

Zapalenie krtani może oczywiście przybierać także łagodniejszą formę, a mowa tutaj głównie oinfekcji wirusowej (związanej z zapaleniem podgłośni). Pojawiają się wtedy takie objawy, jak:

  • świszczący oddech,
  • kaszel (opisywany jako szczekający, bo może przypominać właśnie szczekanie psa – nie ma go w przebiegu zapalenia nagłośni),
  • trudności w nabieraniu powietrza,
  • duszności,
  • chrypka,
  • kilka dni wcześniej mogą wystąpić także symptomy związane z nieżytem gardła i nosa,
  • co istotne, w przebiegu zapalenia krtani nie zawsze musi pojawić się gorączka.

Skąd właśnie tego typu objawy? Krtań jest narządem, przez który przepływa powietrze. Gdy pojawia się w niej obrzęk i stan zapalny, inaczej zaczynają pracować m.in. znajdujące się tam fałdy głosowe, co wiąże się chociażby z chrypką. Głos staje się też stłumiony, ponieważ ograniczona jest przestrzeń rezonacyjna. Biorąc zaś pod uwagę wspomnianą opuchliznę, zawężone jest światło przepływu powietrza, co oznacza pobieranie jego mniejszej ilości – implikuje to trudności z oddychaniem i duszność. To właśnie one są największym zagrożeniem w przebiegu zapalenia krtani, dlatego o drożność dróg oddechowych u dziecka należy zadbać na pierwszym miejscu.

Co należy zrobić, jeśli podejrzewasz zapalenie krtani u dziecka?

Jeśli pojawia się świszczący oddech, dziecko ma trudności z oddychaniem, występuje u niego chrypka etc. – należy skonsultować stan z lekarzem. Najczęściej objawy są na tyle charakterystyczne, że specjalista szybko może postawić właściwą diagnozę. Dalsze postępowanie zależy zaś od stanu chorego. Jeśli to łagodna infekcja i duszności nie zagrażają życiu dziecka, ale mimo wszystko utrudniają oddychanie, może być podana wziewnie, doustnie lub domięśniowo odpowiednia dawka glikokortykosteroidu. Pomocna jest w tym wypadku także adrenalina w formie inhalacji.

Biorąc zaś pod uwagę fakt, że podstawą jest tu zakażenie wirusowe, leczenie objawowe powinno skupić się przede wszystkim na lekach przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Bezpieczną tego typu substancją jest paracetamol – należy jednak pamiętać, że dawki różnego rodzaju preparatów, szczególnie w przypadku dzieci, powinien ustalić lekarz. Na problemy z gardłem pomocne będą również pastylki do ssania, aerozole czy też roztwory do płukania, które miejscowo wesprą proces regeneracji i złagodzą ból. Dodatkowo, warto wprowadzić także domowe sposobyterapii, które pomogą zmniejszyć symptomy w naturalny sposób.

Jak radzić sobie z infekcją krtani?

W trakcie walki z zapaleniem krtani należy przede wszystkim przestrzegać kilku podstawowych zasad – które zresztą powinny towarzyszyć nam na co dzień (nie tylko dzieciom).

Po pierwsze, należy pamiętać o odpowiednim nawilżeniu powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa chory. Optymalna wilgotność dla naszych organizmów to 45-65 proc., co chociażby ze względu na klimatyzację czy ogrzewanie, nie jest utrzymywane. Zbyt suche powietrze może zaś dodatkowo podrażniać tkanki. Po drugie, trzeba dbać o nawodnienie. Dziecko powinno wypijać dużo płynów, co znacznie ułatwi oczyszczanie organizmu z powstałych w czasie infekcji toksyn, nawilży tkanki oraz przyspieszy ich regenerację. Po trzecie, chorująca osoba powinna mieć ograniczony kontakt z substancjami, które mogą być dodatkowo drażniące. Jest to np. dym papierosowy, perfumowane chemicznie płyny do prania, kurz etc.

Domowe sposoby

  • Soda oczyszczona – można stosować ją w różnych formach. Roztwór polecany jest m.in. jako płukanka na gardło. Jeśli jednak masz wątpliwości, czy twoje dziecko będzie w stanie prawidłowo przeprowadzić tego typu działanie, możesz z sody oczyszczonej przygotować także inhalacje. Ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i co ważne, zmniejszające obrzęk.

W przypadku płukanki do szklanki ciepłej wody należy dodać małą łyżeczkę sody. Po całkowitym rozpuszczeniu płuczemy gardło, proces powtarzamy 2-3 razy dziennie.

  • Zioła – zarówno jako płukanki, jak i inhalacje, świetnie sprawdzają się także zioła. Pomocne są m.in.: tymianek (łagodzi chrypkę oraz kaszel, działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie), szałwia (ma właściwości dezynfekujące, spowalnia rozwój bakterii, odznacza się także działaniem przeciwutleniającym) czy też rumianek (łagodzi stany zapalne, ma właściwości antyoksydacyjne, antyseptyczne, regenerujące i co ważne, łagodzące ból).
  • Miód – to zapewne jedno z najsmaczniejszych lekarstw dla dzieci. Miód ma m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, działa łagodząco, regenerująco, nawilżająco i przeciwbólowo, co znakomicie sprawdzi się w terapii problemów z gardłem. Wystarczy nabrać go na łyżeczkę i ssać aż do całkowitego rozpuszczenia – zadziała niczym naturalna pastylka do ssania.