Porady

  1. Owrzodzenie jamy ustnej – czym jest spowodowane? Jak złagodzić objawy?

    Owrzodzenia jamy ustnej, w tym afty, to częsty problem. Mimo to, przyczyny ich powstawania nie są do końca znane. Owrzodzenia pojawiają się pod wpływem uszkodzeń mechanicznych, mogą mieć charakter zmian nieinfekcyjnych bądź wręcz przeciwnie - świadczyć o zakażeniu wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Owrzodzenia są przeważnie oporne na leczenie. Znikają samoistnie, lecz mogą nawracać.

    Kategoria: Ból gardła

  2. Rany w ustach – dlaczego powstają i jak je leczyć?

    Rany w ustach powstają z różnych powodów. Uszkodzenie błony śluzowej jamy ustnej może być konsekwencją przygryzienia, skaleczenia lub innego rodzaju urazu mechanicznego. Zdarza się również, że pojawia się w reakcji na wysoką temperaturę bądź substancje drażniące. Rany w ustach prowadzą do zapalenia jamy ustnej, powodując bolesne owrzodzenia i afty.

    Kategoria: Ból gardła

  3. Suchość w gardle – jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

    Suchość w gardle jest jednym z częstszych objawów towarzyszących przeziębieniu, lecz nie jest to jedyna możliwa przyczyny tego stanu. Biorąc pod uwagę fakt, że błony śluzowe - zarówno gardła, jak i nosa - do prawidłowej pracy muszą utrzymywać odpowiednią wilgotność, warto poznać źródła pojawiającego się uczucia suchości oraz sposoby radzenia sobie z nim.

    Kategoria: Ból gardła

  4. Czerwone gardło – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

    Zaczerwienienie, ból, pieczenie gardła to jedne z częstszych przyczyn konsultacji u lekarzy rodzinnych. W większości przypadków to objawy infekcji o etiologii wirusowej, chociaż przyczyny takich objawów mogą być też inne. Ich poznanie jest ważne, ponieważ pozwala zastosować skuteczne leczenie.

    Kategoria: Ból gardła

  5. Jak radzić sobie z bólem gardła u dziecka?

    Za ból gardła u dziecka najczęściej odpowiadają wirusy. Według statystyk epidemiologicznych infekcje wirusowe pojawiają się nawet w 95% przypadków wystąpienia objawów ze strony górnych dróg oddechowych, a pozostałe kilka procent to zakażenia bakteryjne i grzybicze. Ból gardła u dziecka to przykra dolegliwość, która niejednokrotnie nasila się do tego stopnia, że utrudnia przełykanie chociażby śliny, co znacząco wpływa na utratę apetytu, osłabienie i pogorszenie samopoczucia. Mimo tego, że bolące gardło jest dla najmłodszych dużą uciążliwością, można ją skutecznie zneutralizować dzięki właściwemu postępowaniu objawowemu i to bez konieczności podania antybiotyku!

    Kategoria: Ból gardła