Aktualności

 1. Objawy świnki – sposoby leczenia

  Świnka, a właściwie: nagminne zapalenie przyusznic, to choroba zakaźna wywołana przez paramyksowirusy. Jej leczenie polega wyłącznie na łagodzeniu dotkliwości objawów. Choroba ta zwykle występuje w wieku dziecięcym i charakteryzuje się łagodnym przebiegiem, co jednak nie oznacza, że można ją bagatelizować. Lekceważona może prowadzić do poważnych powikłań, w tym poświnkowego zapalenia mózgu.

  Kategoria: Leczenie

 2. Zapalenie języka – jak wyleczyć dokuczliwą dolegliwość?

  Zapalenie języka (z łac. glossitis) to choroba o ostrym lub przewlekłym przebiegu, którą wywołują bakterie, wirusy, grzyby lub inne czynniki. Może wystąpić samodzielnie lub być objawem innego schorzenia. Jakie preparaty apteczne stosować przy zapaleniu języka? Czy domowe sposoby są skuteczne w przypadku tej dolegliwości?

  Kategoria: Leczenie

 3. Angina Ludwiga – jak wyleczyć ropowicę dna jamy ustnej?

  Ropowica dna jamy ustnej jako jednostka chorobowa została opisana w 1836 roku przez niemieckiego lekarza Wilhelma Frederica von Ludwiga, od którego nazwiska została nazwana „anginą Ludwiga”. To bardzo poważna choroba o ciężkim przebiegu, zagrażająca zdrowiu i życiu pacjenta. Dlatego wymaga szybkiego rozpoznania i rozpoczęcia leczenia.

  Kategoria: Leczenie

 4. Jak szybko pozbyć się opryszczki – sposoby na opryszczkę

  Opryszczka wargowa to dokuczliwa dolegliwość, która charakteryzuje się pojawieniem się drobnych pęcherzyków oraz bólem, pieczeniem i świądem w okolicy ust. Ma charakter nawrotowy. Nieleczona szybko się rozwija, dlatego w momencie pojawienia się pierwszych objawów należy natychmiast przeciwdziałać postępowi choroby. Jak szybko pozbyć się opryszczki wargowej? Czy oprócz leczenia farmakologicznego, warto spróbować domowych sposobów na opryszczkę?

  Kategoria: Leczenie

 5. Jak leczyć zapalenie tchawicy?

  Zapalenie tchawicy należy do zakażeń górnych dróg oddechowych. W większości przypadków tę chorobę wywołują wirusy, dlatego najczęściej leczy się ją objawowo. Jakie leki są skuteczne w zwalczaniu zapalenia tchawicy u dorosłych? I kiedy zapalenie tchawicy wymaga antybiotykoterapii?

  Kategoria: Leczenie