Aktualności

 1. Kaszel mokry – jakie są jego rodzaje i sposoby leczenia?

  Kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów chorobowych, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Oprócz podziału kaszlu ze względu na czas trwania (ostry, podostry i przewlekły), dzieli się go także ze względu na charakter – suchy i mokry (produktywny). Drugi z nich wiąże się z odkrztuszaniem plwociny i może wystąpić zarówno w przebiegu infekcji bakteryjnej, jak i wirusowej.

  Kategoria: Rozpoznanie

 2. Biały nalot na gardle – co oznacza i jak się go pozbyć?

  Ból i zaczerwienienie gardła to najczęstsze objawy klasycznego przeziębienia. W niektórych przypadkach można jednak zaobserwować na migdałkach i gardle obecność szarego lub białego nalotu, który najczęściej wskazuje na bakteryjne pochodzenie infekcji. Jakie mogą być inne przyczyny pojawienia się białego nalotu na gardle i jak sobie z nim radzić?

  Kategoria: Rozpoznanie

 3. Pieczenie w gardle – objaw chorobowy

  Pieczenie w gardle to częsty i uciążliwy objaw, który towarzyszy wielu stanom chorobowym, najczęściej zakażeniom górnych dróg oddechowych. Zazwyczaj wiąże się z (niegroźnymi i łagodnymi) infekcjami wirusowymi. Czasem świadczy o zakażeniu bakteryjnym gardła, ale może też wskazywać na inne choroby, np. przewodu pokarmowego.

  Kategoria: Rozpoznanie

 4. Przeziębienie czy grypa?

  Zarówno grypa, jak i choroba przeziębieniowa są infekcjami wirusowymi i manifestują się podobnymi objawami. Grypę wywołuje zakażenie wirusem grypy typu A, B lub C, przy czym tylko dwa pierwsze odpowiadają za sezonowe, epidemiczne zachorowania. Na ogół pacjenci skarżą się na bóle głowy i gardła, kaszel, katar, dreszcze. Należy uważnie rozpoznawać infekcje, by nie pomylić „zwykłego” przeziębienia z grypą, która często wiąże się z groźnymi powikłaniami i wymaga leczenia szpitalnego.

  Kategoria: Rozpoznanie